Alert prawny COVID-19: Omówienie projektu tarczy antykryzysowej

24.03.2020

 

 

Pragniemy poinformować, że nasza Kancelaria zapoznała się z projektowanymi rozwiązaniami dotyczącymi wyczekiwanej przez przedsiębiorców tzw. „tarczy antykryzysowej” oraz zaangażowała się w dotyczący jej proces legislacyjny. Pomimo bardzo wąskich ram czasowych, w jakich mogliśmy działać, opracowaliśmy uwagi do projektu ustawy, które przekazaliśmy Pracodawcom Pomorza i Kujaw oraz Pracodawcom RP, do wykorzystania na forum Rady Dialogu Społecznego.

 

Zdając sobie sprawę, jak wielką wagę ma ten projekt dla Państwa i jakie oczekiwania są z nim związane, udostępniamy Państwu nasze szczegółowe komentarze do projektowanych przepisów, wraz z ogólniejszymi refleksjami

 

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

 

W opracowaniu odnosimy się również do zaproponowanych regulacji w sferze ochrony zdrowia. W projekcie ustawy proponuje się szczątkowe regulacje dot. udzielania świadczeń zdrowotnych oraz funkcjonowania służby zdrowia. Planuje się m.in. rozszerzenie możliwości wykonywania badań wstępnych i kontrolnych oraz wydawania stosownych orzeczeń na lekarzy innych niż lekarze uprawnieni według dotychczasowych norm.

 

Projekt ustawy przewiduje także wprowadzenie sankcji za naruszenie zakazu stosowania cen i marż wyższych niż ceny i marże maksymalne – w odniesieniu do towarów lub usług mających istotne znaczenie dla ochrony zdrowia lub bezpieczeństwa ludzi lub kosztów utrzymania gospodarstw domowych. Regulacja odnosi się do ochrony ważkich interesów ogółu społeczeństwa, w tym m.in. do ważnych elementów funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, niemniej możliwość nałożenia sankcji na poziomie 5.000.000,00 zł może uniemożliwić niektórym przedsiębiorcom dalsze funkcjonowanie na rynku.

 

Zachęcamy do zapoznania się z opracowaniem zawierającym omówienie poszczególnych przepisów projektu ustawy wraz z naszymi komentarzami.

 

 

Wpis nie stanowi porady ani opinii prawnej w rozumieniu przepisów prawa oraz ma charakter wyłącznie informacyjny. Stanowi wyraz poglądów jego autora na tematy prawnicze związane z treścią przepisów prawa, orzeczeń sądów, interpretacji organów państwowych i publikacji prasowych. Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy Sp.K. i autor wpisu nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie.​

 

 

 

 

Please reload

Zespół autorów Bloga
Dagmara Fabiszak

Dagmara Fabiszak

radca prawny, redaktor bloga

Karolina Sasanowicz

Karolina Sasanowicz

radca prawny

Patrycja Callaghan

Patrycja Callaghan

radca prawny

Aleksandra Brudnoch

Aleksandra Brudnoch

aplikant radcowski

Szukaj po kategoriach
Media
  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
Please reload

  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon

Znajdziesz nas również